Výpravy

Výprava na Ivančenu

By 30. 4. 20226 května, 2022No Comments

Ivančena je skautská mohyla pod Lysou horou. „V posledních dnech II. světové války popravili nacisté řadu členů Slezského odboje a mezi nimi také pět skautů z 1. oddílu Ostrava. Stalo se tak mezi 24. dubnem a 2. květnem 1945 v polském Těšíně. V říjnu dalšího roku pak na Ivančenu vystoupali skauti z 30. oddílu Junáka z Moravské Ostravy a přinesli první kameny. Od té doby k mohyle chodili skauti, trampové i obyčejní lidé a nosili s sebou kamínky i balvany, ze kterých pomník narůstal. Ivančena se stala symbolem odboje proti nesvobodě a i když komunisté chtěli pochody k ní zakázat, nikdy se jim to nepovedlo. Mohyla tak v sobě nese nejen dramatický osudový příběh, ale stala se také výmluvnou symbolikou.“

Naše výprava byla historicky první poutí Skautů Dorostové Unie na Ivančenu. Už ve vlaku bylo skautů plno a byl to opravdu zajímavý zážitek, vidět tolik spřízněných duší. Potkali jsme nejen skauty z Junáku, ale i ze Svazu skautů a skautek a Skauty Antonína Benjamína Svojsíka. Zaujala nás pestrost skautských šátků, turbánků, nášivek… Ty s motivem Ivančeny jsme si taky hned objednali, ať máme kroje barevnější 🙂

Po cestě jsme hráli několik nových her, takže těch 16 km dobře utíkalo. Nahoře bylo tolik skautů, že jsme samotnou mohylu skoro ani neviděli. Ještě že Maso našel skvělé strategické místo s výhledem a celou Osmu na něj zavedl. Stihli jsme se právě včas připojit ke zpěvu české státní hymny. Největší kámen na mohylu přidal Neo, mohl mít dobré tři kila. Svoboda je důležitá.